تبلیغات
شیعه - شبهه در رابطه با قضیه انگشتر حضرت علی(ع) و پاسخ به آن
تاریخ : پنجشنبه 27 اسفند 1388 | 08:52 ب.ظ | نویسنده : س.د موسوی

شبهه)چگونه حضرت علی (ع) در رکوع به فقیر انگشتر میدهند و زمانی در حال نماز از پایش تیر خارج میکنند و ایشان متوجه نمی شوند؟

پاسخ:

     ابتدا باید توجه داشت که میان خارج کردن تیر از پا و کمک در راه خدا به یک فقیر تفاوت بسیاری است از آنجا که خارج کردن تیر از بدن جنبه ی شخصی دارد و ارتباطی به عبادت خدا ندارد و طبیعی است که شخصی مثل امیرالمومنین در حین عبادت به آن توجه نداشته باشندومی دانیم که اینکار از توجه به خدا دور میباشد ، ولی توجه به حال بنده ی فقیر و کمک به او که در مسجد پیامبر(ص) ناله ی مظلومانه سر داده است و تقاضای کمک میکند عین عبادت است ومیدانم که آن زمان ارزش نماز پایین می آید که انسان توجه به خود داشته باشد نه توجه به خدا و مسائل مربوط به او. به عبارت دیگر کمک به خلق خدا یکی از عبادات بزرگ است و با نماز سنخیت کامل دارد .

     و اما پاسخ دیگر برای اهل سنت و دیگر مذاهب که ادعای قبول پیامبر و قرآن را دارند است :

همه ما میدانیم که بعد از این عمل آیه ای (انما ولیکم الله و رسوله ... ) نازل شد که این آیا نمی تواند نشانه مورد قبول بودن این کار از جانب خدا باشد؟ آیا اگر این کار غلط بود وارزش نماز را پایین می آورد  آیه ای در حق ایشان نازل میشد؟  

در ضمن در روایات بسیار معتبر و صحیح از جابر بن عبدالله و عمار یاسر و ابن عباس این روایت تایید شده و گفته شده که پیامبر با حالتی شتابان از صحابه پرسید که چه کسی این کاررا انجام داده و دست آخر که معلوم شد کار حضرت علی (ع) بوده است به شدت از ایشان تقدیر کردند و ایشان را ولی بعد از خود خواندند.  • دانلود فیلم